Urlop wychowawczy
Dodane przez admin dnia 13 kwi, 2013 o 03:59 PM | Jesteś w kategorii | z 0 Komentarzy

Każdy pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Do sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia.

Oznacz to, że z prawa do urlopu nie skorzysta osoba pracująca na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenia. Prawa do urlopu wychowawczego nie otrzyma również osoba bezrobotna. Okres urlopu wychowawczego jest szczególnym okres w pracy pracownika. Jest on szczególnie chroniony przed zwolnieniem. Pracodawca nie ma prawa wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie urlopu wychowawczego. Ochrona pracownika zaczyna się od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu. Rozwiązanie umowy z pracownikiem przebywającym na urlopie wychowawczym możliwe jest tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy lub gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Ponadto czas urlopu wychowawczego, w dniu jego zakończenia, wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Jest to okres nieskładkowy, który brany jest pod uwagę przy ustalaniu prawa do emerytury.

Jak otrzymać urlop wychowawczy?
Aby otrzymać urlop wychowawczy należy na 2 tygodnie wcześniej złożyć u pracodawcy odpowiedni wniosek o urlop wychowawczy. Można go wysłać pocztą lub zrobić to osobiście. Jeżeli jednak w trakcie urlopu zdecydujesz, że chciałabyś wrócić wcześniej do pracy to masz taka możliwość, jednak niezbędna jest do tego zgoda pracodawcy.Młodzi rodzice mogą połączyć swoje urlopy wychowawcze, ale tylko przez 3 miesiące. Po tym okresie na urlopie macierzyńskim może pozostać tylko jeden z małżonków.

Ile może trwać urlop wychowawczy?
Młody rodzic ma prawo do urlopu wychowawczego, ale w żadnym wypadku nie jest to obowiązek. Jeżeli nie chcesz, to nie musisz decydować się na bezpłatny urlop wychowawczy.

  1. Urlop wychowawczy może być podzielony maksymalnie na 5 okresów, jednak musi się zakończyć przed ukończeniem przed dziecko 4 roku życia. Po tym terminie niewykorzystany urlop przepada.
  2. W 2013 roku rodzice będą mogli przebywać jednocześnie na urlopie wychowawczym przez maksymalnie 4 miesiące (w roku 2012 były to 3 miesiące).

TUTAJ możesz pobrać bezpłatny wniosek o urlop wychowawczy.


Skomentuj

Musisz być zalogowany zaloguj się aby móć komentować.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej
Dowiedz się więcej