Obudź w nim talent
Dodane przez Dagmara Bandera dnia 1 lip, 2015 o 07:13 PM | Jesteś w kategorii Przedszkolak | z 0 Komentarzy

Jeśli czujesz, że twoje dziecko ma świetne wyczucie rytmu, rysuje ponad swój wiek czy biega szybciej niż rówieśnicy, pomóż mu się rozwijać.

fot. emiliowy-swiat.blogspot.com

fot. emiliowy-swiat.blogspot.com

Talent był i pozostanie darem, za który odpowiadają wszyscy, choć otrzymuje go tylko jednostka – mawiał utalentowany filozof Krzysztof R. Jaśkiewicz i miał całkowitą rację. Rozwijanie naturalnych zdolności dziecka jest bowiem jednym z podstawowych obowiązków rodziców. To oni muszą bacznie obserwować swoje pociechy, by dostrzec ich zainteresowania, aktywności, czy wybitne zdolności twórcze. Przydatne są także opinie opiekunów, wychowawców czy nauczycieli z przedszkola lub szkoły.
Rozpoznać talent
Ważne jest, aby wcześnie odkryć drzemiący w dziecku potencjał. Gdy nasza pociecha słysząc muzykę staje się spokojniejsza, a po ruchach widać, że przeżywa muzykę całą sobą, bez problemu wystukuje rytm, a do tego śpiewa czy tańczy często i chętnie można mniemać o talencie muzycznym.
Z talentem plastycznym czy artystycznym jest bardzo podobnie. Kiedy nasz synek czy córka bez przerwy rysuje i nie są to tylko klasyczne domki i drzewka, ale „bogatsze dzieła”, jego rysunki są czytelne i potrafi z łatwością o nich opowiedzieć, z fascynacją ogląda albumy z malarstwem i widokówki, trzeba zastanowić się nad rozwijaniem zdolności plastycznych.
Z kolei, gdy nasze dziecko jest i ruchliwe, kocha wysiłek, sport i tylko czeka by móc rywalizować i sprawdzać się, świadczyć to może o tym, że mamy w domu utalentowanego sportowca czy tancerza.
Kształtuj go
Gdy odkryliśmy talent muzyczny, plastyczny czy sportowy naszego malucha musimy stworzyć mu, jak najlepsze warunki, by szlifować nasz mały diament. Pomyślmy o stworzeniu specjalnego kącika małego artysty czy muzyka. Kupmy odpowiednie materiały i instrumenty. Pomyślmy też o tym, by zapisać dziecko na cotygodniowe zajęcia tematyczne np. do Młodzieżowego Domu Kultury, Szkoły Muzycznej czy drużyny sportowej – adresy znajdziecie w naszym „informatorze gorzowskim”. Dziecko będzie miało tam możliwość rozwoju swoich pasji. Pozna też nowych znajomych, o podobnych zainteresowaniach, wśród których zapewne będzie czuło się dobrze.
Wspieraj
Nie róbmy jednak niczego bez zgody dziecka. Wspierajmy, a nie narzucajmy. Porozmawiajmy z dzieckiem o jego marzeniach. Być może nasz maluch w przyszłości chce zostać znanym wokalistą, a może wstydzi się indywidualnych występów publicznych i woli śpiewać w chórze? Rozwój talentu, wymaga dużej pomocy, cierpliwości i zaangażowania ze strony najbliższego otoczenia. Warto jednak czasem się poświęcić, by w przyszłości usłyszeć magiczne słowo – dziękuję- i z dumą obserwować sukcesy, jakie odnoszą nasze dorosłe już pociechy.

Czy znacie w Gorzowie miejsca, do których warto przyprowadzić przedszkolaka, w którym zaobserwowaliśmy talent? Jeśli tak prosimy o propozycje.


Skomentuj

Musisz być zalogowany zaloguj się aby móć komentować.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej
Dowiedz się więcej