Pierwsza pomoc “bezdech”
Dodane przez Aleksandra Franc dnia 1 maj, 2013 o 02:51 PM | Jesteś w kategorii Pierwsza pomoc | z 0 Komentarzy

Bezdech u niemowlaka- to największa zmora każdego rodzica. Wciąż się słyszy o śmierci łóżeczkowej, firmy proponują monitory oddechu. O bezdechu mówimy wtedy kiedy dziecko wstrzymuje oddech 15-20 sek. Jakie są przyczyny bezdechu u niemowlaka i kiedy najczęściej występuje?
Baby poop in diaper

Przyczyny mogą być powiązane z przedwczesnym urodzeniem dziecka-niedojrzały układ nerwowy, niską wagą urodzeniową,U starszych dzieci bezdechy mogą przybierać formę tak zwanego zanoszenia się, czyli napadów afektywnego bezdechu. Zaburzenia oddechu najczęściej pojawiają się w pierwszych 6 miesiącach życia. Całkowicie powinny ustąpić po 12 miesiącach.
Jak pomóc swojemu dziecku?
Dowiedzieliśmy się tego na szkoleniach z pierwszej pomocy, na które warto się zapisać. Odpowiedz była banalna, a może szybko zareagować na stan w jakim znajduje się maleństwo.
Pierwszą akcją jaką możesz wykonać, to przytulić swoje dziecko do siebie by poczuło Twoją bliskość, przybliżyć blisko twarzą w twarz i dmuchnąć energicznie trzy razy. Dziecko w takiej sytuacji powinno zareagować na gwałtowny bodziec. Ponieważ napady bezdechu mogą się powtórzyć, a dziecko zna już dmuchanie, powinieneś wziąć niemowlę na ręce i zgiąć się do przodu tak by dziecko znalazło się głową do ziemi. Takie reakcje powinny zmotywować dziecko do oddychania.

W momencie kiedy twoje dziecko dalej jest sine i nie oddycha wezwij pomoc i przejdź do resuscytacji. Czytaj pierwsza pomoc “resuscytacja”  każde dodatkowe minuty mogą uratować życie Twojemu dziecku.

 


Skomentuj

Musisz być zalogowany zaloguj się aby móć komentować.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej
Dowiedz się więcej