Alkohol uszkadza płód bardziej, niż jakikolwiek narkotyk
Dodane przez Dagmara Bandera dnia 2 sie, 2013 o 09:23 AM | Jesteś w kategorii Ciąża | z 0 Komentarzy

Nie istnieje bezpieczna dawka alkoholu, którą można spożywać w czasie ciąży bez ujemnego skutku na dziecko. Symboliczna lampka wina czy szklanka piwa w upał mogą doprowadzić do FAS – Zespołu Alkoholowego Płodu.

Dziecko z FAS

Dziecko z FAS

Czy kieliszek wina wypity w trakcie ciąży może zaszkodzić dziecku? Czy można sobie pozwolić? Zdania mam są podzielone. Fakty mówią jednak same za siebie. Co roku w USA rodzi się 5 000 dzieci z FAS. Dziesięć razy więcej dzieci rodzi się z efektem alkoholowym (FAE).
Upośledzenie umysłowe
Nawet jeden kieliszek w trakcie ciąży może doprowadzić do uszkodzeń płodu. Dziecko rodzi się z umysłowymi i fizycznymi zaburzeniami takimi jak opóźnienie umysłowe, dysfunkcja mózgu, anomalie rozwojowe, zaburzenia uczenia się i zaburzenia psychologiczne.
Specyficzny wygląd
Dziecko urodzone z FAS ma specyficzny wygląd. Ma m.in. krótszą górną wargę, opadające powieki i szeroko rozstawione oczy. Najważniejsze jednak jest to, że są to dzieci, które nie będą już mogły się tak szybko rozwijać fizycznie i intelektualnie jak rówieśnicy. Alkohol powoduje więcej szkód w rozwijającym się płodzie niż inne substancje łącznie z marihuaną, heroiną i kokainą. Takich uszkodzeń nie można już wyleczyć. Można im jednak zapobiegać. Wystarczy zachować całkowitą abstynencję podczas ciąży.

Miejsca w Gorzowie, do których możesz się zgłosić mając problem z alkoholem:

NZOZ Ośrodek Terapii Uzależnień
Warszawska 6/209
95/ 720 45 26

ZOZ Ośrodek Terapeutyczny “SZANSA”
Przychodnia Terapii Uzależnień i Współuzależnienia
Mieszka I 57/3
95/ 720 50 74

 


Skomentuj

Musisz być zalogowany zaloguj się aby móć komentować.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej
Dowiedz się więcej