Eko pieluchy- plusy stosowania
Dodane przez Aleksandra Franc dnia 1 gru, 2014 o 08:56 AM | Jesteś w kategorii Niemowlę | z 0 Komentarzy

ZDROWIE eko pieluchy nie zawierają:

  otulacz-pul-do-pieluszek-wielorazowych-male-me-bajeczne-sowy

- poliakrylanu sodu (znanego z wywoływania podrażnień, reakcji alergicznych, wstrząsu toksycznego, a który jest śmiertelny dla zwierząt!),
- pochodnych ropy naftowej,
- żelu chłonnego,
- nieprzepuszczającego powietrza plastiku (polietylen – nieprzepuszczalna warstwa folii stanowiąca zewnętrzną warstwę pieluch jednorazowych, jest uzyskiwany z ropy naftowej,
ok. szkl. na jedną pieluszkę) oraz
- rakotwórczych dioksyn (jak jednorazowe), są zatem idealne przy skłonności do odparzeń; nie powodują przegrzewania jąderek u chłopców -  co jak wiemy, prowadzi do problemów
z płodnością.

Wszystkie wymienione substancje znajdują się niestety w tak promowanych pieluchach jednorazowych!

EKONOMIA – oszczędzasz aż 2000-5000 zł w porównaniu z jednorazowymi, wliczając koszty prania.
Pieluszki wielorazowe kupujesz tylko raz i używasz ponownie (nawet dla 3-4 dzieci). Używając zwykłych pieluch jednorazowych przy jednym dziecku produkujesz ok. 1,5 tony śmieci.
EKOLOGIA – przyjazne dla środowiska. Używając jednorazówek dla 1 dziecka, produkujesz ok. 1,5 tony śmieci, które będą się rozkładać na wysypiskach aż 300-500lat!!! Pieluszki produkowane są z naturalnych materiałów do produkcji których nie używa się pestycydów.
ŁATWOŚĆ UŻYWANIA ? nakładane podobnie jak jednorazówki, nie trzeba ich gotować ani prasować.
UROK – piękne wzory, różne kolory, organiczne materiały.
NATURA -  są szyte z naturalnych włókien o wysokiej chłonności, najczęściej bambusowych o właściwościach antybakteryjnych i antyalergicznych. Natomiast warstwa nieprzemakalna to oddychająca powłoka PUL lub wełna merynosów. Pieluszki naturalne zapobiegają i leczą odparzenia, a także wspomagają prawidłowy rozwój stawów biodrowych.

Czym sugerować się przy doborze pieluszek?

Średnio na cały okres pieluszkowania potrzeba około 20 pieluszek, przy założeniu, że będą one prane co 2-3. dzień.
Osobiście polecam uniwersalny rozmiar tzw. one size, ponieważ maja możliwość regulacji. Uszyte są z dwóch warstw materiałów. Zewnętrzny to PUL – nowoczesna, paroprzepuszczalna i wodoodporna dzianina. Wewnętrzny to cieniutki mikropolar. Między materiałami tworzy się przestrzeń tzw. kieszonka. W nią wkładamy wielorazowy wkład chłonny, uszyty z miękkiej, bardzo chłonnej mikrofibry, włókna bambusowego, frotte itp. Użyte materiały praktycznie nie chłoną, łatwo się piorą i bardzo szybko schną. Na noc najlepiej zakupić kilka otulaczy. Różnią się tym, że zamiast kieszonki, mają zakładki z PUL/u obszyte mikropolarem. W środku umieszcza się wkłady chłonne, pieluszki tetrowe, flanelowe. Można na wierzch stosować wkładkę ?sucha pielucha? z mikropolaru. Daje to dziecku uczucie suchości.
Dostępne są jeszcze pieluszki typu All in one, ale mają stosunkowo długi czas schnięcia, ponieważ są grubsze (wkład chłonny przyszyty na stałe). Czasem można też spotkać pieluszki formowane i składane i zapinane klamerką (na nie nakłada się jeszcze otulacz), ale ja polecam One size ? są uniwersalne i najbardziej praktyczne.
Materiały, z których są wykonane pieluszki wielorazowe to przede wszystkim: bawełna, bambus, konopia, mikrowłókna, flanela, frota oraz wełna merynosa (otulacze), czyli są naturalne, miękkie i miłe dla delikatnej skóry dziecka. Tak naprawdę wybór jest dość duży, każdy z pewnością znajdzie coś, co będzie odpowiednie dla jego dziecka. Dodatkowo można zakupić Eko woreczki na brudne pieluchy, oddzielny kosz na składowanie.

Pranie pieluszek Eko ?

w pralce z połową zalecanej ilości płynu lub proszku do prania dziecięcej odzieży lub dodatkiem ekologicznych orzechów piorących. Nie powinno też się dodawać płynów do płukania, wybielaczy. Temperatura max. 60 stopni albo według zaleceń producenta. Można dodać antybakteryjny środek lub olejek np. z drzewa herbacianego (kilka kropli). Suszyć rozłożone.
Na pranie całego wsadu pieluszek zużyjemy mniej wody niż jedna osoba w ciągu dnia w toalecie, ilość środka piorącego jest mniejsza niż przy zwykłym praniu, a efektywność obecnych pralek nie wymaga specjalnego przygotowania.
Polecam oczywiście firmy rodzime, żeby wspierać naszą gospodarkę. Jakość równie dobra jak firm zagranicznych, a cena korzystniejsza.
I takie małe podsumowanie na koniec:

CHROŃ ŚRODOWISKO!
-wybierz pieluszki produkowane z naturalnych włókien
-wybierz pieluszki produkowane lokalnie na terenie UE lub EEC -unikaj nieprzemakalnych  osłonek PVC
-używaj ponownie pieluszek dla następnego dziecka lub kup pieluszki używane
-używaj energooszczędnej pralki
-pierz w temp. 40 C, a maximum 60 C
-używaj ekologicznego proszku do prania
-NIE używaj płynu do płukania, zmniejsza chłonność pieluszek
-unikaj suszarek bębnowych, susz naturalnie rozwieszone np. na powietrzu
-NIE prasuj pieluszek ani osłonek
-sprzedaj pieluszki kiedy nie będą ci już potrzebne

Mam nadzieję, że choć część mam zdecyduje się z jakichkolwiek powodów na stosowanie tego rodzaju pieluszek.
Serdecznie Was Miłe Mamy pozdrawiam!

Ela Wróbel – Eko Mama


Skomentuj

Musisz być zalogowany zaloguj się aby móć komentować.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej
Dowiedz się więcej